The Hobbit: An Unexpected Journey Hakkında Çok Kısa Bir Yazı

Hobbit’e gittim, iki haftadır şu ya da bu nedenden ötürü gidemiyordum – nedenler kendilerini biliyorlar aislkdf – ve spoiler yememek için hiçbir yere bakmıyor, okumuyordum.

Bundan sonrası spoiler olur, filmden beklentileri olan okumasın.

Spoiler gözünüze çarpmasın diye sembolik bir ara da yerleştirdim, vicdanım rahat artık :)
Ya ne diyeyim, nasıl diyeyim bilmiyorum. Benim için hobbit ilk kez neredeyse 12-13 yıl önce okuduğum çok güzel, çok bildik bir dünyada geçen bir çocuk masalıydı.
Bu kitabın önce üç film olarak aktarılması kafamı karıştırdı, Yüzüklerin Efendisi’nin her bir cildindeki onca olaya, anlatılması gereken onca şeye rağmen Peter Jackson 3 filmde anlatabilmişti(?). Hobbit’ten üç film üretmek ise epeyce kasarak olacak gibiydi, hah işte, kesinlikle düşündüğüm gibi olmuş!

Aksiyon sahneleri o kadar uzun, o kadar uzun, o kadar akrobatik falandı ki, kendimi bir Görevimiz Tehlike, bir James Bond filmi izlerken buldum sanki. Öte yandan yavaş olması gereken sahneler de bir iyice yavaşlatılmış gibiydi ve onlar arasındaki geçişler hiç de beklentileri karşılayabilecek gibi görünmedi bana.

Kurgusal farklılıklar olmasını elbette bekliyordum, Yüzüklerin Efendisi’ni izlerken de aynı şeyden şikayet etmiştik, bundan kaçış yok gibi. Peter Amca bildiğini okumakta ısrarcı çünkü. Bu yüzden o konuda bilgi/ipucu vermeyeceğim.

Beklentilerim düşük gittiğim için “şikayet edeceğim” de gelmedi aklıma aslında. Tek istediğim üç saatliğine Orta Dünya’da nefes alabilmekti yeniden, aldım, harika da oldu, inkâr edecek değilim. Ama yine de sonuç değişmedi, şikayet etmeyi başarabildim. Çok da üzgünüm bu yüzden…

Devamını da izleyeceğim bu serinin, hatta dvd’sini falan alıp eve koyacağım daha önce yaptığım gibi. Ama dönüp de tekrar izleyeceğim konusunda şüpheliyim, tekrar tekrar izlenebilecek bir eser çıkmamış çünkü ortaya. Sadece Orta Dünya’ya duyduğum sevgi ve bağlılığı sömürmüş olacak Peter Jackson.

Hayalimdeki resim bambaşkaydı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s