Halka Bedava Su Vermek Görevi Kötüye Kullanmaktır

— alıntı —

dikili’de belediye otobüslerini ücretsiz yapan, otobüse binen öğrencileri evlerinin önüne kadar bıraktıran, belediyeye ait sağlık merkezinde 1 ytl’ye muayene, 6 ytl’ye röntgen çektiren, parası olmayandan bu ücretleri de almayan, belediyeye ait ekmek fırınında ekmeği en ucuza satan belediye başkanı osman özgüven, ayda 10 tona kadar su kullanan tüketiciden de ücret almıyor. ancak osman özgüven’in ‘sosyal belediyecilik’ adına yaptığı bu hizmetler, soruşturmaya uğramasına neden oldu. sayıştay denetçisi, başkan özgüven hakkında ‘suyu halka parasız dağıttığı’ gerekçesiyle ‘görevini kötüye kullanmaktan’ danıştay’a suç duyurusunda bulundu.

— /alıntı —

evet, sevgili belediye başkanı osman özgüven, görevini kötüye kullanıyor. otobüs biletlerinin fiyatlarını sürekli artırmalı, muayene ücretini -kendi yakınları haricindeki vatandaşlara- 50 ytl, röntgeni ise en aşağı 150 ytl’ye yapmalı. parası olmayanlar mı? onlar ölsünler canım, bir insanın parası yoksa, yaşamasının da anlamı yoktur!

hele ki ekmeği ucuza satmak, garibanları karınlarını peynir ekmekle şişirmeye teşvik etmektir. tüketimi azaltacak ve ülke ekonomisini zora sokacaktır böylesi, devletine karşı duyarsız bir belediyecilik anlayışı!

suyu bedavaya vermek ise vatan hainliğidir.
bak istanbul su sıkıntısı çekerken, biz sularımıza sürekli zam yapıyoruz, ki insanlar tasarruflu olmayı öğrensin. ve biz onların tasarrufundan elde ettiğimiz su kaynaklarını milyon dolar saçtığımız ve sulanmazsa ölecek lalelere saçalım!

görevini kötüye kullanmak işte buna denir!

bir belediye başkanı halkı nasıl daha çok kazıklayacağını ve nasıl bir yolunu bulup da her yıl kaldırımları tekrar yaptıracağını düşünmelidir. tanıdıklarını kayırmayı, kadroları değiştirmeyi ve ihaleleri düşünmelidir.

halkı düşünmek mi?!

sümme haşa!

— alıntı —

hakkında açılan soruşturmayla ilgili konuşan dikili belediye başkanı osman özgüven, ilçesini daha yaşanır bir hale getirmek, ekonomik sıkıntılar çeken vatandaşların biraz rahat etmesini sağlamak, belediyenin asli görevlerini yerine getirmek istediğini vurguladı. başkan özgüven şunları söyledi:

— /alıntı —

ilçeyi daha yaşanır bir hale getirmek, sıkıntı çeken vatandaşların rahat etmesini sağlamak, bu surette belediyenin asli görevlerini yerine getirmek istediğini söylemek…

kafir bu belediye başkanı!

elinde olsa halkı komünist yapacak!

bir belediyenin asli görevleri arasında yukarıda sayılanların hiçbiri yoktur. olanlar daha yukarıda belirtildi zaten…

— alıntı —

“suyu parasız veriyorum diye sayıştay denetçisi rapor tuttu. danıştay da dava açtı. oysa ben suyu bedava vermiyorum. sadece bir uygulama başlattık. bu uygulamaya göre ilçede su 10 tona kadar bedava. ancak 11 ton kullanırsan kullandığın 11 tonun tamamının parası ödüyorsun. bir soruşturma da belediye çalışanlarına suda yüzde 50 indirim yaptığım ve su paralarını zamanında tahsil etmediğim için açıldı. millet zaten zor durumda. bırak su parasını ödemeyi ekmek almaya parası yok. bu durumda nasıl su parası alınabilir ki. paralı da olsa ödeyemeyecekler zaten.”

— /alıntı —

ah belediye başkanım ah! böyle tararruf mu olur? herkes 10 tonun altında su tüketirse belediyenin hali nice olur?!

halkı daha az tüketmeye teşvik etmek, belediyede çalışanlara indirim sağlamak ne haddine senin?

sen kimsin ki bu düzeni değiştirmeye, düzülenleri korumaya çalışıyorsun?

yazık değil mi sana?

sana ne ekmek alamayan vatandaştan?

göndereceksin görevlileri kesecekler suyu!

mahkemeye vereceksin, icraya gidecekler o evlere. o garibanların iki üç parça eşyasına el koyduracaksın.

sana mı kaldı vatanı kurtarmak?

— alıntı —

göreve başladıktan sonra belediyeye ait fırını modernize ederek yeniden hizmete soktuğunu anlatan başkan özgüven şöyle devam etti:

“türkiye’nin çok yerinde 200 gram ekmek 40 ykr’dan satılırken, belediye fırınında tamamen hijyenik koşullarda üretilen 225 gram ekmek, 25 ykr’dan satılıyor. un, elektrik, motorin, odun hangisine zam gelirse biz de etkileniyoruz, ancak yine de daha büyük ekmeği daha düşük fiyata satıyoruz. böylece günde dört ekmek tüketen bir aileye bir ekmek bedavaya gelmiş oluyor. hafta içi 7 bin 500, dikili pazarının kurulduğu günlerde ise 10 bin ekmek satıyoruz. öğleden sonra 14.00’te ekmek bitmiş oluyor. bu uygulamayla ilçedeki fırıncıların tepkisini çektik. ancak onlar da bizimle rekabet etsinler istiyoruz.”

— /alıntı —

ah efendim, fırıncılar fiyat düşürerek rekabet mi eder mi hiç?!

yapmayacaksınız böyle komünist işi şeyler!

belediye dediğin yüksek fiyata satacak ki, insanlar özel fırınlara şükreder olsun. böyle politika olmaz ki!

yakında özerkleştirmeye de çalışırsınız siz kurumları! tövbe tövbee!

— alıntı —

belediyenin eski fırın binasını modern cihazlarla donatarak bir halk sağlığı merkezi kurduğunu anlatan başkan özgüven, “merkezde 1 doktor, 1 röntgen uzmanı, 1 laborant çalışıyor. kış aylarında günde ortalama 30, yaz aylarında 100, yıllık ise yaklaşık 12 bin hastaya bakılıyor. parası olana muayene 1 ytl, her türlü röntgen ise 6 ytl. eğer para yoksa bunları da almıyoruz. eskiden dikili devlet hastanesi’nin röntgen imkanları kısıtlı olduğu için vatandaşlar izmir’e röntgen çektirmeye gidiyordu. vatandaşları o zahmetten kurtardık” diye konuştu.

— /alıntı —

vatandaşları izmir’e gitmekten kurtardıysa bir belediye, yol parasına denk bir muayene ve röntgen fiyatı alacaktır ki halk kazıklandığını hissetmesin. böyle iş olmaz!

hayır, benim burdan otobüsle dikili’ye gidiş geliş paramı oradaki muayene + röntgen parasının üzerine eklesek, yine de kardayım, yine de kardayım!

— alıntı —

belediyeye ait dört otobüsün şehir içinde yolculardan ücret almadığını anlatan özgüven, “otobüslerin yakıt masrafını hesapladık. zaten bir gün içinde çok fazla sefer yapmıyorlar, yolculardan para almamaya karar verdik. almıyoruz da. öğrenciler otobüse bindiğinde ise evinin, okulunun önüne kadar götürülüyor” dedi.

— /alıntı —

ücretsiz ulaşımı da haneye ekledi ya sevgili özgüven, özgüven’ine gerçekten hayran kaldım.

— alıntı —

halkın sosyal hayata daha fazla katılması için kapatılan kültürevi’ni yeniden faaliyete geçirdiklerini, kadınların el sanatları öğrenip ev gelirine katkıda bulunması için ‘kadın dayanışma ve gençlik merkezi’ kurduklarını kaydeden başkan osman özgüven şöyle konuştu:

“dikili doğasıyla, havasıyla, suyuyla yaşanabilir bir kent. ben belediyenin imkanlarıyla sosyal alanda da dikili’yi ayağa kaldırmaya canlandırmaya çalışıyorum. hepsini halkın hizmetine sundum. bu hizmeti yaparken de yargılanmak gerekirse yargılanırım. sonuçta kimseye veremeyecek bir hesabım yok. kendim için değil, dikili halkının rahatı, mutluluğu için çalışıyorum.”

— /alıntı —

fatsa’da devlet eliyle yıkılan, fikri sönmez’in idealleri 28 yıl sonra anadolu’nun bir başka bölgesinde gösteriyor kendini.

ve devlet yine sopasını gösteriyor.

halka hizmet suçtur sevgili özgüven, bu ülkede meşru olan dost ve yakınlarına hizmettir.

halka bedava su vererek görevini kötüye kullanırsan böyle, elbette sana hakettiğin ödülü verecek, halkın seni ve yaptıklarını unutması için elinden geleni yapacaktır.

emsal teşkil etmesin sonra!

kaynak : http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=16408
kaynak : http://arama.hurriyet.com.tr/…vnews.aspx?id=8697634

Bu yazıyı Nisan 2008’de yazmıştım. Aradan geçen 5 yılda adamı öyle cezalandırdılar ki, yaşadığına pişman oldu resmen.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s