Başbakanlığın 170 Bin Gaz Bombası Siparişi ve İki Yılda Ne Kadar Değiştik?

– Bu yazının adı neden iki yılda ne kadar değiştik?

– Çünkü iki yıl önce bu sipariş verildiğinde, bugün alanlarda olanlar, bugün sokaklarda gaz yiyenlerin neden “gaz bombası” alındığına ve o bombalarla neler yapılacağına dair hiçbir gerçekçi fikri yoktu. Olsa bile, hiç de azımsanmayacak bir kısmı bunu makul buluyordu. Yapılmalıydı, uygulanmalıydı, devlet bu şekilde bastırmalıydı pek çoğunun gözünde. Oysa 2 yıl 2 ay sonra bugün, arşivimden çıkan bu yazıyı paylaştığımda, insanların durumu daha doğru bir şekilde kavrayacağına dair güvenim tam.

Neyse… Çok uzatmadan habere geçeyim, haberi okuyun. Zaten sonrasında çok söz söylemeyeceğim, sözü siz söyleyeceksiniz çünkü bu yazıyı okuduğunuzda. :

PKK’nın organize ettiği olaylarda, YGS krizinde eylem yapana, işten atılıp protesto edene, maçta olay çıkarana biber gazı sıkan polis, gazı tüketince imdadına Başbakanlık yetişti. ‘Örtülü ödenek’ten 2.3 milyon lira aktarıldı.

Kaynak : http://gundem.milliyet.com.tr/polise-ortulu-den-gaz-verdiler/gundem/gundemdetay/15.05.2011/1390462/default.htm

alıntı

yetkililer, egm’nin gaz mermisi alımlarının teslimatının parça parça yapıldığını da kaydetti. egm’nin yurtdışından gelen bu gaz bombası ve aparatlarının büyük bölümünü güneydoğu ve doğu anadolu’da oluşturulan bölge depolarına aktardığı öğrenildi.

/alıntı

doğu ve güneydoğu anadolu’daki depoların boşalması nedeniyle gerçekleşen bu siparişin sonucunu görmek ister misiniz?

17 Mayıs’ta Şırnak Silopi’de yaralanan çocuğu bulun. 25 Temmuz’da başına isabet eden gaz bombası nedeniyle hayatını kaybeden Doğan Teyboğa‘yı bulun. İnterneti kullanın, Google’da gaz bombası ile yaralandı ve öldü haberlerini arayın. Ne kadar uzun süredir, ne kadar insanın hayatının karartıldığını görün. Bir haber’den bir parça daha alıntılamak istiyorum :

alıntı —

silopi’de ise bir grup gencin yolda toplanması üzerine polisler demokratik çözüm çadırı’nın içine onlarca gaz bombası attı. kadın ve çocukların yoğunlukta olduğu çadırda birçok kişi baygınlık geçirdi. gaz bombası yüzüne isabet eden bir çocuk ise ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı. ilçede olaylar devam ediyor.

/alıntı

kaynak : http://jiyan.org/2011/05/batman-silopi-ve-diyarbakirda-polis-mudahalesi-1-cocuk-agir-yarali/ (Kaynak site kapanmış, güncel bir haber aramadım yerine. )

Bu siparişi neden bugün paylaştım, bu eski yazıyı neden bir kez daha gözden geçirdim? Çünkü bu haber, bu ülkede Kürt Sorunu’nun gerçekte nasıl bitirilmeye çalışıldığını gösteren bir eylem. Kabul edelim, iki yıl içerisinde bir insan ve onun düşünceleri öyle kolay kolay değişmez. Hele ki Erdoğan gibi değişmeyi hiç sevmeyen bir adamsa! Aynı adam “Benim için artık bu ülkede Kürt Sorunu bitmiştir” demişti aynı dönemde. 2 yıl geçti, hâlâ bir ilerleme yok.

Bu yüzden paylaştım bu haberi. Bu ülkenin Kürt kelimesi ile barışmasının devlet erkânınca gerçekleştirilmesinin mümkün olmayacağını bir anlamak için ise birçok veri elde ettik. Hükümetlerin, iktidarların el değiştirmesinin halkın kaderinin değişimine pek de bir etkisi olmadığını gördük. Bizim artık tamamen barışmamız gereken tek şey, çözümün yine halktan çıkacağı ve halkın iktidara dayatmasıyla gerçekleştirileceğidir. Ve Gezi Parkı süreci ile umarım bu konuda da tutarlı bir siyaset üretebilir, tutarlı ve çoğunlukçu bir fikrin ardında durabiliriz.

Habere doymayanlar için gelsin bu da : http://yurthaber.mynet.com/detay/sirnak-haberleri/iste-silopideki-buyuk-gercek/5970

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s