Menü Kapat

Linux İle Android Arasında Dosya Transferi

Bir süredir Android İşletim Sistemi kurulu telefonum ile OpenSuse yüklü bilgisayarım arasındaki dosya transfer meselesini nasıl çözeceğimi kafaya takmıştım.
Linux Mint kullanırken bu işi terminal ekranından hallediyordum. Şu bir gerçek ki, bu tip işlemler için de terminal ekranına bakmak bazen sinir bozucu olabiliyor. İnsan bazen bir arayüze sahip olmak istiyor.
İnternette yaptığım aramalarda Türkçe sonuç bulamadım, hâliyle yabancı kaynaklara yöneldim. Wifi üzerinden dosya transferi için kullanılan pek çok program olduğunu keşfettim. Bu yazıyı da henüz arama yapmamış ya da bu sorunla karşılaşmamış arkadaşların ellerinde Türkçe bir kaynak olsun diye yazıyorum.
Yapacağınız şey çok basit,
1- Google Play Store’a gidip, Wifi File Transfer, Wifi File Explorer ya da muadili bir uygulamayı indiriyoruz.
2- Uygulamayı açıyoruz, uygulama bize otomatik olarak aynı ağa bağlı bilgisayarımızın tarayıcısında açabileceğimiz bir http adresi veriyor ( Güvenli olmayan bir ağda ssl güvenlik de kullanabiliyoruz).
3- Tarayıcıda adresi yazarak bütün dizin ve dosyalarımızı görüntüleyebiliyor, istediğimiz gibi dosya yükleyebiliyor ya da indirebiliyoruz.
Ben Wifi File Transfer Pro’yu seçtim. Ücretsiz versiyonu için durum şöyle :
Avantajlar :
* Sizi MTP derdinden kurtarıyor.
* Dosya yüklemenin yanında dizin yüklemeye de izin veriyor. (Bunun için chromium kullanmak gerekiyor ama kabul edilebilir bir bedel. )
Dezavantaj :
* Yanlışlıkla aynı dosya iki kere yüklendiğinde sorgusuz sualsiz iki kopya birden yaratıyor.
(Üzerine yaz butonu var tabii, tıklanırsa sıkıntı kalmaz.)
* 5 MB’tan büyük dosyaları upload etmemize izin vermiyor.
(1,35$ bedeli var boyut özgürlüğünün. )

Bir cevap yazın