Menü Kapat

Vietnam'da Savaş Suçları – Bertrand Russell

ilginç bir kapağı var bu kitabın, iki parçadan oluşan bir eser.
üstteki parçada bir karikatür var, savaş uçağı “okay hot shot i’m pouring!” diyen bir amerikan askeri ve voomp! ses efektinin etrafını karaya boyayarak gösterilmiş bir patlama sahnesi.
alttaki parçada ise o karikatürdeki patlamadan kaçmak istercesine bir nehirin sularına sığınmış bir bebek, üç şaşkın çocuk ve bir genç kadın…
ilk baskısı temmuz 1967’de yapılmış, niyazi atakoğlu’nun bilgi yayınevi için çevirdiği bu kitabın.
— arka kapak —
kapaktaki resim, amerikalı ressam roy lichtenstein‘ındır; 1967 venedik biennalinde sergilenmiştir. fotoğraf, japon asıllı kyoichi sawada tarafından çekilmiş olup 1966 pulitzer armağınını kazanmıştır.

bertrand russell, vietnam savaşına karşı batıda sesini ilk yükseltenler arasındadır. yazar, okuyucu, napalm bombaları, <<lazy dogs>>, zehirli gazlar ve çeşitli işkencelerle ezilmeğe çalışılan vietnam’da dolaştırmakta; bir yandan da, vietnam halkını bu korkunç felâketten kurtarmak için yapılması gerekenleri önermektedir. doksan beş yaşındaki bir yazarın böylesine etkileyici bir eser yazabilmesi, az rastlanır bir olaydır. kitap, russel’ın vietnam milli kurtuluş cephesi radsyosundan amerikan halkının vicdanına seslenen makalesi ve savaş suçları mahkemesi’nin kurulduğunu bildiren konuşmasıyla başarının en yüksek noktasına çıkmaktadır. bundan başka, schoenman’ın vietnam’daki gözlermlerini anlatan ek raporu, tüyler ürpertici bir belgedir.
“vietnam’daki bu mücadele, kuvvetini milliyetçilikten almaktadır ve bağımsızlık için yapılan bir kurtuluş savaşıdır” u thant.
— arka kapak —
başnur matbaası, ankara – 1967

Bir yanıt yazın