Menü Kapat

Fidel Castro Konuşuyor

lee lockwood ve f. r. alleman tarafından fidel castro ile yapılan bir ropörtajın kitabı.
habora kitabevi yayınları’nın 29. kitabı olan bu eser, nedim sel tarafından türkçe’ye kazandırılmış ve beşinci baskısı 1978 yılında yapılmıştır.
castro’yla 25 saatlik bir ropörtaj yapan lockwood şöyle diyor kendisi için :
“castro ile bir konuşma olağanüstü bir olaydır, alışıncaya kadar da cesaret kırıcı. şayet ısrar edip dayanmadığınız takdirde normal bir görüşmeden çok, dinleyicinin tek tük soruları ile karışık uzun bir monolog haline gelirdi bu konuşmalar. bir soruyu cevaplandırdığı zaman sesi ilgisiz bir tona bürünürdü. aynı zamanda durmadan ellerinin altında bulunan bir çakmak, tükenmez kaem yahut buna benzer şeylerle oynardı. konu ilgi çekici olmaya başlayınca castro oturduğu yerde kıpırdamaya başlardı. konuşması gittikçe hızlanır, kendisi de yanıma sokulurdu yavaş yavaş. konuşmamızın başlangıcında karşımda oturan castro, sonunda dizimin yanında bulurdu kendisini. masanın altında salladığı ayağı benimkine dokunur, sonra birdenbire çekilirdi. kendi görüş noktasını ısrarla anlatıp açıklarken bana doğru eğilir, dizini dizime yapıştırırdı. konuştukça elleriyle sözlerinin etkisini arttırmak istercesine zarif hareketler yapar, cümlelerini noktalamak istercesine dizime vurur yahut parmağı ile göğsümü dürterdi. sesinde daima o esrarlı ahenk vardı. sonra dağınık sakalının çerçevesi içerisinde parıldayan siyah gözlerini farkederdim. yanı başımda benimle konuşurken dikkatle gözlerimin içine bakardı, latin amerika’lılara özgü bir biçimde. bazen hiç konuşmadan 15 dakika kadar gözlerini gözlerime dikerdi.”
akabinde tipik amerikalı taraflılığını gösteren lockwood şunları da söylemekten çekinmiyor :
“castro’nn durumundaki bir insanın, yayınlanacak bütün soruları arkadaşça bir açıklıkla cevaplandırması umulamaz. bununla beraber uzun zaman küba’da kalmış biri olarak (fikirlerinin ideolojik uygunsuzluğuna rağmen) cevaplarının çoğunlukla dürüst ve içten olduğuna inanıyorum.”
25 saatlik teyp bandından 55 sayfalık bir ropörtaj çıkartan lockwood’un, yapılan konuşmaların ne kadarını kestiğini bilmesek de, yer yer özellikle provokatif nitelikte sorular soruşuna bakarak, castro’nun damarına basıp ağzının payını aldığı soruların epeyce bir kısmını kitaba eklemediğini söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın