Menü Kapat

Hrant Dink İkinci Kez Öldürülüyor!

19 ocak 2007, akşamın ilerleyen dakikaları..

eşimle koştura koştura hrant dink protestosuna yetişmeye çalışıyoruz. yollar kapandığı için otobüsten unkapanı’ndan tepebaşı’na
yarım saatte gelmiş, orada da artık gecikmeye katlanamamış ve otobüsten atlayıp koşarak taksim meydanı’na çıkmışız.
sinirliyiz, öfkeliyiz, acımız büyük…
meydan’a vardığımızda kitlenin çoktan agos’a doğru yürüyüşe geçmiş olduğunu görüyoruz… orada beraber olacağımıza söz verdiğimiz insanlar, bu yüzden koşturmacamız bitmiyor.
yürüyüşe geçen insanlara yetişmek için koşmaya devam ediyoruz.
kalabalığın sonlarına yetişince garip bir şey görüyoruz, birileri partisinin bayraklarını çıkarmış, protestosunu partisinin reklamına dönüştürmeye çalışıyor.
evet, inanılır gibi değil olan. şehit cenazelerini kendisini televizyon ekranında göstermek için fırsat olarak kullanan bir kesim gibi, sözde bizden birileri de hrant dink’in cenazesinde kan siyaseti yapıyor, ölümden prim yapmaya çalışıyor.
zaten asık olan suratımız daha da asılıyor.
onların yanından da hızlıca geçip, öndeki -bayraksız- insanlara yetişmeye, onların arasına karışmaya çalışıyoruz.
çünkü bizim oraya gitme amacımız, diğer birçok insan gibi, acımızı paylaşmak, bizim gibilerin arasında olabilmek, evde ekran karşısında varlığını duyumsadığımız o yalnızlık, çaresizlik, terkedilmişlik ve en kötüsü işeyaramazlık hissinden kurtulmak.
partililerin en ön safını geçtiğimizde, garip bir tesadüfmüşçesine, bir boşluk karşılıyor bizi. yaklaşık 3-5 metre arası bir boşluk var partililer ve parti-sizler arasında.
evet, o boşluğun ne anlama geldiğini biliyoruz.
o boşluğun kimlerin reklamına ve çıkarlarına hizmet ettiğini biliyoruz, tıpkı neden protesto etmeye bayraklarla geldiğini bildiğimiz gibi…
sonra onları bir daha görmemecesine karışıyoruz acılı kalabalığın arasına…
aradan iki gün geçiyor, agos’ta hrant dink’in cenaze töreni programı duyuruluyor:
— alıntı —
hrant dink’in
cenaze töreni programı
hrant dink’in cenaze töreni 23 ocak 2007 salı günü saat 11:00’de agos gazetesi önünde düzenlenecek törenle başlayacak. hrant dink gazetesinin önünde uğurlandıktan sonra cenazesi, saat 14:00’te kumkapı meryemana patriklik kilisesi’ne götürülecek. düzenlenecek ayinin ardından balıklı ermeni mezarlığı’nda toprağa verilecek.
törenlerde hrant dink’in arzusu üzerine slogan atılmaması, pankart açılmaması, gösteri ortamı yaratılmaması önemle rica olunur.
— alıntı —
hrant dink’in gazetesinde, içinde ailesinin de yer aldığı düzenleme kurulu adına bu uyarı yer alıyor.
buna karşı da 19 ocak akşamı bayrak açanlar ayın 22’sinde bir basın açıklaması yayınlayarak, kendi siyasi şovlarına çeviremeyeceklerini anladıkları cenaze törenine katılmayacaklarını bildiriyor ve bunu protesto ediyorlar.
ve kendi siyasi şovlarını yapamayacakları bu “yas yürüyüşü”nü “hrant dink’in ikinci kez öldürülüşü” olarak göstermeye çalışıyorlar.
“hrant dink ikinci kez öldürülüyor”, işte bu basın açıklamasının kırmızı renkle kalın ve büyük puntolarla yazılan başlığıdır.
buyrun efendim, alıntılıyorum kendisini:
— alıntı —
türkiye komünist partisi’nden kamuoyuna açıklama
hrant dink ikinci kez öldürülüyor!
türkiye komünist partisi 23 ocak salı günü düzenlenecek olan hrant dink’in cenaze törenine katılmama kararı almıştır.
bu kararımız düzenleme kurulunun kişiliksiz tutumundan kaynaklanmaktadır.
düzenleme kurulu uluslararası ve yerli gericiliğin imzasını taşıyan siyasi cinayet karşısında ilerici bir tavır alınmasından kaçınmakta, daha önemlisi yasaklar getirmektedir.
düzenleme kurulu, dink’in cenazesine yurtsever ve ilerici bir kimliğin değil, avrupa birlikçiliğin, parsacı çirkin bir liberalizmin ve devlet töreni oyununun damga vurmasında kararlıdır.
“sessiz yürüyüş” denen senaryo, dink’in şahsında ülkemizin ve halkımızın maruz kaldığı saldırının faillerinin örtülmesinden başka bir anlama gelmemektedir.
bu tutum hrant dink’in bir kez daha öldürülmesidir.
düzenleme kurulu etkinliğe, hrant dink’i hedef gösteren, vatan haini ilan eden devlet ve hükümet yetkililerinin katılımını istemektedir. düzenleme kurulu etkinliğe, hrant dink’in halkların kardeşliği için mücadele ederken prim vermediği emperyalist güçlerin ve bu güçlerin oyuncağı konumundaki çevrelerin katılmasını istemektedir.
bunu benimsemeyenlere ise açıkça “katılmayın” denmekte, tutum farklılığı nedeniyle ortaya çıkabilecek sürtüşmelere işaret edilerek tehditler savrulmaktadır.
türkiye komünist partisi dink’in toprağa verilişinin liberal şovlara sahne olmamasında ısrarlıdır. ancak türkiye komünist partisi 23 ocak tarihinin devrimci ve yurtsever hareketlere dönük bir provokasyonla anılmasına alet olmamakta da kararlıdır.
düzenleme kurulu, hükümet ve devlet yetkililerine, ab temsilcilerine kucak açmayı ve solun karşısına yasak çıkartmayı tercih etmiştir. dink’in ödp üyeliğinin yalnızca bu yasakçılığı gerekçelendirmek için hatırlanması üzücüdür.
türkiye komünist partisi hrant dink’in hatırası önünde saygıyla eğilirken, bu hatırayı emperyalizme ve gericiliğe karşı, halkların kardeşliği için verdiğimiz mücadelede her zaman canlı tutacağını ilan etmektedir.
tkp merkez komitesi, 22 ocak 2007
— alıntı —
bu toplumun aydın kesimi artık eylemlerden çok cenazelerde, suikastlerde bir araya gelerek tepkisini/varlığını gösteriyor ne yazık ki. bu gerçeği kabul ediyorum. ama bu demek değildir ki, acımız başkalarının siyasi oyununa çevirilecek. gözyaşlarımızı sloganlara meze yapacak kadar ilkelleşmedik hala. ve herşeyden ötürü bu yüzden, hrant dink’in cenazesini dahi kendi siyasi şovuna dönüştürmeye çalışan tkp’ye, yaptığı yanlıştan bir yıl sonra da olsa, tepkimi gösteriyorum.
hrant dink ödp’li diye, birgün gazetesi’nde köşe yazarı diye ve ödp’liler düzenleme kurulu adı altında, dink ailesi’nin isteklerine saygı gösterdi diye kendi isteklerini yerine getiremeyen tkp yönetimi’nin davranışını fevkalade fevridir..
böyle zor zamanlarda hâla ikilik yaratmaktan vazgeçmemeleri; orada diğer insanlarla biraraya “parti kimliklerinden” sıyrılıp sadece duyarlı “birey”ler olarak gelememeleri, türkiye’nin duyarlı, aydın insanlarının biraraya gelmesi ve ortak bir şeyler yapması artık bir aciliyet haline gelmişken, üzüntü vermekten başka bir işe yaramıyor…
not:
yazının link’ini veremedim, zira siteden bulamadım, bilgisayarımda kayıtlı olan basın açıklamasını paylaştım bu yüzden.
olur da kaynak linki bulan olursa, lütfen yazsın.
yan kaynak olarak, tkp’nin günlük siyasi gazetesi olan sol’u kullanacağım : http://www.sol.org.tr/index.php?yazino=7372

yeniden yayına not : bu yazıyı bundan 5 yıl önce yazmıştım. o zaman verdiğim ikinci link de gitmiş, ama google’da arama yaparsanız, bu alıntının kaynaksız olmadığını göreceksiniz.

Bir yanıt yazın