Menü Kapat

İspanya İç Savaşı 1936 -1939 – Jose Sandoval & Manuel Azcarate

bundan 33 yıl önce büyün ulusların ve halkların kaderlerini etkileyecek, siyasetlerini darmadağın edecek, vicdanlarına seslenecek, tutkularını ateşleyecek bir kardeş kavgası başladı ispanyada.
kardeş kardeşi boğazladıkça ispanyanın verimli topraklarının kanlı bir arenaya döndüğü 986 günlük bir cehennemdi bu.
300 bin kişinin savaş alanlarında düştüğü, 200 bin kişinin açlıktan ve hastalıktan öldüğü, 100 bin kişinin kanlı bir yönetimin kurbanı olarak öldürüldüğü 986 gündü bu.
büyün bir kuşağı alev gibi saran bu çatışmaya zamanın ve geleceğin ünlü kişileri katılmıştı. clement attlee cepheyi ziyaret ederek cumhuriyetçileri tuttuğunu kamu oyu önünde göstermiş, andre malraux cumhuriyetçiler için bir hava kuvveti toplamış, alman ve rus mareşalleri von sperrle le malinovsky ve şimdi doğu almanya cumhurbaşkanı olan walter ulbricht karşılıklı cephelerde görev almışlar. willy brandtilya ehrenburgernest hemingway çeşitli gazetelerin muhabirliklerini yapmışlardı. federico garcia lorca, şiddet rejiminin ilk kurbanlarındandı. inandıkları bir dava uğruna hayatlarını hiçe sayarak ölüme gidenleri hemingway şöyle uğurlamaktadır:
“bu gece ispanyada soğukta uyuyor ölüler. bizim ölülerimiz şimdi ispanya toprağının bir parçasıdır ve ispanya toprağı ise hiç ölmeyecektir.”
(arka kapak)
jose sandoval ve manuel azcarate tarafından yazılan bu kitap, bundan 39 yıl önce türkçe’ye mehmet harmancı tarafından, köprü yayınları için çevirilmiş.
fiyatı mı? 8 lira!

Bir yanıt yazın