Menü Kapat

Vosvos Üzerine – 2

(ÖN BİLGİLENDİRME : BU YAZI 2010 YILINDA YAZILDIĞI İÇİN, RAKAMLAR O GÜNÜN RAKAMLARIDIR.)
hazır bu konuya el atmışken, yeni vosvos alacaklara öneriler yazıma devam edeyim dedim.
bu yazıların bugün içerisinde yazıldığını unutmayın lütfen, ne önceden hazırlık yaptım ne planladım böyle bir yazı yazmayı.
dolayısıyla ayrıntıya fazla girdiğim yerler olacağı gibi, üstünkörü geçtiğim yerler de olabilir. ve hatta “bu sitede yazılarınların hiçbiri doğru değildir.” deyip geçebilirim de. üstüme gelmeyin 🙂
internette ilân görüyorum, 2.000 liralık motoru olan vosvosla takas etmeye çalışıyor. yok öyle bir dünya, iki bin liraya alacağınız vosvos size 10.000 lira para harcatacak vosvostur. kimse kaportası, boyası, motoru, yürürü düzgün bir vosvosu 2.000 liraya vermez.
2.000 liraya veriyorum diyen varsa aranızda, gelsin vereyim parasını alayım hemen. yarın 6.000 – 7.000 liraya satarım çünkü.
demem o ki dostlar, 2.000 – 4.000 lira arasında paranız varsa ve vosvos almaya niyetliyseniz, bela almaya niyetlisinizdir.
ne bindiğinizden anlarsınız, ne de sürdüğünüzden. safi eziyet, bol bol yolda kalma, lanet etme ve küfretme dolu günler sizi bekliyordur.
inanmıyorsanız girin otomobil satış sitelerine ve bakın.
eninde sonunda aldığınız şey hayatınızı emanet edeceğiniz bir otomobildir, bunu unutmayın.
ve yolda giderken kırılacak bir kule başı, kopacak bir teker ya da önünüzdeki arabanın bir anda frene asılmasıyla sizi ona vurmaya itecek bir yürürle yola çıkmanız, sizi üzmez ama sevdiklerinizi üzer. yaralı bir arabayla seyahat etmek, ölüme davetiye çıkarmaktan farksızdır.
şu sözleri çok duyuyorum : “şimdi alırım, ufak ufak toplarım!”
“yavaş topla” diyorum bu sözü söyleyenlere.
şimdi alırsan, vosvos sahibi olmanın sevinciyle yola düşersin. ve nerede duracağını, ya da bir başka deyişle duramayacağını kimse söyleyemez. sana da yazık, arkandan ağlayacaklara da.
durum o kadar trajik mi?
aslında sağlam bir vosvosun crash test sonucuyla, bir citroen saxo’nun crash test sonucunu karşılaştırdığımızda aradaki otuz yıllık farka rağmen, vosvosun daha iyi olduğunu görürüz. birkaç video ile anlatmak gerekirse :
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=lMl8x2qFPrc]
ilk nesil pre’lerden bir test örneği. uçurumdan at beni, in aşağı tut beni tadında bir araba işte.
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=M3FdnWU5ecg]
bu da citroen saxo’nun sonucu. sıkı durun, vosvos geliyor 🙂
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=YRbwTutw-Hk]
bu da işte 75 sonrası meksika üretimi bir vosvos ve golf 1 crash testi.
ama alman vosvoslarında sonuç daha iyi, kendimden biliyorum 🙂
öte yandan, bu videolardan sonra citroen saxo alacağınıza vosvos almanız gerektiğini anlamışsınızdır sanıyorum.
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=joMK1WZjP7g]
burada da chevrolet’in bir karşılaştırması var. bel air’den korkmak için yeterli sebebi sunuyor, emin olun 🙂 daha da ötesinde neden eski arabaların yeni arabalar kadar güvenli olmadığının harika bir örneği bu video!
konuya dönersek, yeni vosvos alacak biri ucuza kaçmamak zorundadır. belki “vosvos alırım, kendim toplarım” hayali kurmak çok güzeldir ama daha önce vosvos toplamış biri olarak söylüyorum, şu saatten sonra “toplamak mı, toplanmışını almak mı?” deseler, “toplanmışını almak” der geçerim. düşünmem bile üzerinde.
o toplanmışı birkaç yıl sonra, vosvosumla iyice bir arkadaşlık ettikten sonra yine toplarım, ama bu benim kendi keyfimdendir. maksat vosvosum daha uzun süre yaşasın.
demek ki neymiş, 4.000 liraya vosvos alınmazmış, yeni vosvosçu vosvos toplayamazmış.
e peki ne olacak bu vosvos alma işi?
bu yazıyı okuyan canım kardeşim, az daha bekleyeceksin ve 6.000 liranın üzerinde paran olduğunda gidip temiz bir tane alacaksın.
e pekiyi temiz bir vosvosu nasıl bulacaksın?
kazık yemekten nasıl sıyıracaksın paçayı?
benim bu noktada önerim şu : internet koca bir derya ve o deryaya yelken açmış bir sürü vosvos sitesi var.
gir bakalım forumlara, volksder’in, vkod’un, avd’nin bilmemkimin hepsinin sayfası var.
hepsi birbirinden güzel yazılarla dolu vosvosa ve yeni vosvosçuya yönelik.
araştırın, okuyun öğrenin.
yeni araba alırken bile galerilere gidip adamlardan bir sürü detay öğreniyorsunuz, burada da dernek ve forumları var. girin, öğrenin.
hatta canayakın, sevecen bir sürü güzel insanla tanışacaksınız.
onlara sorun, onlardan yardım alın.
varsa onların çevrelerinde temiz bir vosvos, gidin o çevreden vosvos alın. böylece “ev alma, komşu al” prensibinin bir faydasını görün.
yok mu bu işin çakalları? elbette var. onlardan kaçınmak da sizin elinizde ama…
kaportası toplanması gereken bir vosvosa hiç bulaşmayın bir kere.
satmak için toplanmış kaportalılardan ise, ardınıza bakmadan kaçıverin.
bu arabanın en zor toplanan şeyi kaportası çünkü.
kaportaya girdiğiniz zaman en azından 4.000 liranın cebinizden çıkacağını unutmayın. bu ne demek, olur da 4.000 liraya vosvos alırsanız, size 8.000’e gelecek demek.
peki ya motor?
kaportası süper süper süper bir vosvos buldunuz, sahibi motorunu yakmış, yatıyor araba. ne yaparsınız?
motor toplamak size nerden baksanız 2.000 liraya çıkacak bir masraf, işinize gelirse, buyrun alın.
ha toplatmaya ürküyorum abi derseniz, hurdacıları var, parçacıları var bu işin.
gidin hazır motor alın, usta da yanınızda olsun ama. 1.000 liraya kotarırsınız, ama orjinalliğine darbe vurmuş olursunuz vosvosunuzun.
yürür dediğiniz yine 1.000 lira yiyecektir, parçası tabii. bir de ustanın işçiliği var.
döşeme en az önemsenen şey belki de, döşemesi kötü olsun sonra yaptırırım dersiniz. ona sözüm yok, orjinal döşemeye sahipseniz bozmayın da zaten. hijyenin ne kadar önemli olduğunu unutmayın yeter.
konuyu toparlarsak, 2.000 liraya vosvos aldınız, tabanı çürük, motoru yürümüyor, kaporta gerekiyor, her yanı bitmiş.
hayaller kuruyorsunuz, önce kaportayı toplarım, sonra motoru, yürürü ve döşemeyi.
haydi hesaplayın 4.000 kaporta + 2.000 motor + 1.000 yürür + 1000 döşeme + yeniden çekilecek elektrik tesisatı ve aklınıza gelmeyecek onlarca masraf kalemi kıvır zıvırı.
vosvosun muayenesi de yok, gecikme bedeliyle 300 – 500 muayenesi..
birikmiş vergi borcu…
trafik sigortası…
10.000 liranın üzerinde paranız varsa gözü kapalı harcayacağınız, buyrun vosvos toplayın.
işini iyi yapacak, saç baş yoldurtmayacak, vosvosu macun doldurmayacak bir kaportacı bulursanız beni de çağırın, gelip seyredeyim işçiliği.
motor ve yürür mü?
siz bulunduğunuz şehri söyleyin, ben usta ararım.
en azından kazık yemekten ya da dolandırılmaktan kurtarırım belki sizi.
son söz : olur da toplarsanız, topladığınız vosvosu her zaman zararına satacaksınız, bilginiz olsun.

4 Comments

 1. Caner

  Arkadaşım öncelikle merhaba benim 11-12 bin lira civarında bir bütçem var vosvos hastasıyım çocukluğumdan beri ilk arabam olacak eğer alabilirsem sürekli olarak piyasayı takip ediyorum fakat elle tutulur güzellikteki araçlara 15-18 bin arasında fiyatlar veriyorlar.Şimdi bunlardan mı almam daha mantıklı yoksa kendime toplamam mı öncellikle buna karar veremedim.Ayrıca toplamak için motor sağlam olarak satılanlarında düzgünlerini ve normal fiyatlarını bulamadım çok absürt fiyatlar istiyolar.Eğer bana bu konuda yardımcı olabilirsen çok sevinirim.

  • Caner Çelik

   Genelde bahar yaz ayları vosvos alımının canlandığı, piyasanın yükseldiği aylardır. Kaçınılmaz olarak, keyfekeder satıcılar çok yüksek rakamlar koyabilirler. Buna aldanmamak lazım.
   Öte yandan, çoğumuz vosvos almaya karar verdikten sonra çabucak alma çabası içine gireriz.
   Daha da kötüsü, baktığımız ilk vosvosu almaya çalışırız, sanki bir kez ondan vazgeçersek başka bir vosvos bulamayacakmışız gibi.
   Öncelikle, hangi kasaya karar verdiniz? Pre mi yoksa late mi? Standart 1300 kasa mı, yoksa 1303 kasa mı?
   Bunların hepsi arama yaptığınız kümeyi daraltacak sorular.
   Kafanızda netleştirdikten sonra piyasa araştırmasına başlamanız daha doğru olacaktır.
   Bir de Anatolia Vosvos Derneği gibi gruplara katılıp, dernek mensuplarının sattığı vosvosları incelemeye öncelik vermenizi tavsiye ederim. Hem gerçek ederinde bir vosvos bulma ihtimaliniz olacaktır, hem de geçmişini bileceğiniz bir vosvosa sahip olma şansınız artacaktır.
   Yeni bir vosvosçunun yapacağı en büyük hata vosvos toplamaktır. Orjinaline uygun toplamak için ne yapmanız gerektiğini tam olarak bilmiyor olduğunuz gerçeği bir kenara, üç-beş bin liraya alacağınız bir vosvosu 15.000 liraya mâl etme ihtimaliniz de oldukça yüksek. Üstelik aylar sürecek stres dolu bir süreç sizi bekliyor olacak.
   Şöyle örnek vereyim, aşağı yukarı Şubat’tan beri vosvosumun kaporta işlemleri devam ediyor. Üstelik kupa/şase ayırmadım bile, sadece vosvosun çürüklerini tespit etmek, parçalarını söküp daha fazla çürük tespit etmek ve sonunda çürüklerini ayıklamak düzeyinde bir restorasyondan bahsediyorum.

Bir yanıt yazın