Menü Kapat

Salcano Yetkili Servisleri : Salcano Marka Bisiklet Almama Nedeni

Bisikletten anlayan biri değilim, çok özenirim bisikleti hayatının merkezine koymuş, koyabilmiş insanlara. Bir türlü ona istediğim kadar vakit ayıramamış, bu konuda  hep rahatsızlık duymuşumdur.

İşin trajik yanı, Salcano’dan bisiklet alarak değiştirmek istediğim makus talihimin, Salcano Servisleri yüzünden daha da kötüye gitmiş olması.

23 Temmuz 2011’de http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=87670 adresinden okuyabileceğiniz başlığı açarak, Bisiklet Forum ahalisinin zamanını ve enerjisini çaldım. Aynı hafta önce Kron aldım, daha aldığım akşam iç güvenlik bantlarının çekilmemesi nedeniyle patlayan lastiğin beni 5 km bisiklet taşımak zorunda bırakması nedeniyle ertesi gün gidip Salcano NG 303 SRD aldım.

Gittim, Küçükçekmece’de – en azından o zaman – Salcano Yetkili Servisi olan Nisa Motor’a ilk bakımımı yaptırdım, yola revan oldum.

Zaten küçük parkurlar yapan bir insan olarak (Sports Tracker link’imi paylaşabilirim), maksadım yavaş yavaş kendimi geliştirmek, gidebildiğim mesafeyi artırmaktı. Yoğun iş yaşantısı nedeniyle haftada bir sürme şansını zor bela yakalamam nedeniyle hayal ettiğim gibi gitmese de, 1-1,5 ay bisikletimi kullanabildim.

Sonra kabusum başladı, Bisikletimden gelen bir tıkırtı nedeniyle, Nisa Motor’a götürdüm ve sesin kaynağını bulamadıkları gerekçesiyle, tam üç hafta geri vermediler bisikletimi. Hepi topu 150 km yaptığım bisikletim tam da Eylül ayında, elimden gitti. Akşamları işten çıkıp da eve geldiğimde kapalı oldukları için eşimi göndere göndererek ve hafta sonları uğrayıp kafalarını şişirerek 3 haftanın sonunda bisikletimi aldım geri arkadaşlardan.

Büyük bir keyifle yaklaşık 18 km sürecek bir yola çıktık. 7-8 km’den sonra aynı ses tekrar başladı ve yaşadığım huzursuzluk nedeniyle, bir daha devam etmek istemedim. Geri döndük, baktılar incelediler, “Allah allah!” çektiler, “Dur abi şunun göbeğini değiştirelim”, “şöyle yapalım”, “böyle yapalım” diyerek aldılar benden bisikletimi tekrar.

Sipariş ettikleri parçanın gelmediği gerekçesiyle bir ay oyaladılar beni. Sonra da takmaya vakit bulamadıkları gerekçesiyle oyaladılar.

En sonunda gecikme nedeniyle özür dileyerek, resmen kış ortasında(!) geri verdiler bana bisikletimi, lâkin kullanabileceğim güzel havalar çoktan geçip gitmişti…

Bahara kadar yattı “bisiklet, baharda askere gittim. Öncesinde vaktim olmadığı için yine kullanamadım.

Askerden geldiğimde yine Ekim 2012’ye varmak üzereydik. Nisa Motor Salcano Servisi olarak gittiğimiz dükkanını kapamıştı. 14 ay önce aldığım bisikletimi hepi topu 2 ay kullanabilmiş, belki 1 ay daha kullanabileceğim zamandan kendim vazgeçmiştim. Ve bütün bu hikaye Salcano Servisi yüzündendi.

Neyse efendim… 2013 baharı geldi ve benim kanım yine bitlendi!

Uzun zamandan beri yatan bisikletimi aldım, bakım için Mayıs 2013’te Salcano Yetkili Servisi olan “Kasımpaşa Motor’s”a götürdüm.

Orada deneme sürüşü yaptım ve yine aynı ses problemli vardı!

“Ben parça getiririm, hallederim” diyen ustaya eşimin Salcano Astro Lady bisikletiyle beraber benimkini de bıraktım. Hafta sonuna kalmaz dediği bisikletim – elbette kaldı!

Eşimin bisikletini aldık, benimki için beklemeye başladık.

“Parça bulamadık”, “Bir türlü gelmiyor”, “Fabrikaya gönderdik”, “Az daha sabret” uyarılarıyla beraber Haziran’ı bulduk!

Hafta içi zaten iş çıkışında evin yüzünü göremeyen, hafta sonunu da Gezi Parkı’nda geçiren bir adam olarak, Haziran ortasında(!) bisikletimin tamirinin bittiğini öğrendiğim hâlde, iki gün öncesine kadar gidemedim, kimseyi de gönderemedim.

Şimdi ise, 2011 yılında Delta Bisiklet’ten 78 TL’ye aldığım ve üzerinde çok az oturabildiğim selenin bana nasıl geri döndüğünü, servisin muadili(!) diyerek bisikletimi eşime nasıl bir koltukla teslim ettiğini göstermek istiyorum size :

Salcano Servisi'nden Gelen Sele

Salcano Servisi'nden Gelen Sele

Salcano Servisi'nden Gelen Sele

Salcano Servisi'nden Gelen Sele

Bu arada, bisikleti bu şekilde teslim ettiklerine dair bir belge, utanmadan aldıkları meblağa(!) dair bir fatura, herhangi bir kağıt, bir evrak teslim ettiler mi diye sorarsanız, söyleyeyim:  “Kaşe muhasebecide”, “Patron dükkanda yok”, “Ben yazamam” eşimin ısrarları karşılığında duyabildiği tek yalanlar!

Siz söyleyin, size bu kadar sıkıntı yaşatan bir servis ağı olan Salcano gibi bir markadan bisiklet almaya değer mi?

Kendinize bunu yaşatmanıza, “kendinizi mutlu etmek” adına attığınız bir adımı işkenceye dönüştürmenize gerek var mı?

Bisikletimin 2 yılı önümüzdeki hafta doluyor, resmi garanti sürem sona eriyor. Daha önce aramış olsam da, Salcano’yu tekrar aramaya teşebbüs etmiyorum. Çünkü internette şikayetler karşısında ne kadar duyarsız bir firma olduğuna dair yeterince yazı mevcut.

Ben, bir kullanıcı olarak, Salcano’ya heves eden insanları uyararak, bir başka bisiklet heveslisi insanın aynı şeyleri yaşamamasını sağlamak istiyorum.

Umarım sözlerim doğru gözlere ulaşır, başkaları da mağdur olmaz!

3 Comments

  1. topcu

    Firma sattığı ürünün arkasında durmayan satış olsun da bize yeter düşüncesin çalışmakta servisleri 0 diyebilirim buna fabrika servisi de dahil satın aldığım üründe 2 saat sonra vites dökümü çatladı ve kırıldı 1 ayı geçti halen o parçayı gönderecekler 3-5 günde bir arıyorum bugün gönderdik diyor diğer aradığımda ulaşmadı deyince göndereceğiz bugün deniyor ve bu döngü devam ediyor alacak olan kişiler 2 defa düşünsünler…

Bir yanıt yazın